Kolczyki sutasz – hit biżuteryjny na prezent
4 listopada, 2019
Odzież termiczna jako prezent – jak wybrać?
13 listopada, 2019

Choinka sztuczna: 5 powodów, dla których warto się nad nią zdecydować

Zbliżają się jedne z najpiękniejszych i najbardziej magicznych dni w roku – Święta Bożego Narodzenia. Ozdabianie świątecznego drzewka, to jedna z najpiękniejszych tradycji jakie się z nimi wiążą. Dlaczego choinka sztuczna powinna być naszą towarzyszką tych magicznych dni?

Zapewne większość z nas co roku przystraja choinkę. Jednak czy na pewno wiemy, co właściwie oznacza ten zwyczaj i jaką wartość ma dla nas dzisiaj?

Choinka sztuczna: skąd wzięła się tradycja ubierania choinki?

Zwyczaj ubierania choinki przywędrował do naszego kraju z Niemiec, na przełomie XVIII i XIX wieku. Jednak historia tego najbardziej rozpoznawalnego dziś symbolu świątecznego, sięga o wiele dalej. Drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się prawdopodobnie w Alzacji, w XVI wieku, stając się jednocześnie jednym z ulubionych zwyczajów Marcina Lutra. To on przyczynił się do rozpowszechnienia drzewka w protestanckich Niemczech. W tamtym okresie, choinka – w nawiązaniu do historii rajskiego drzewa – była ozdabiana jabłkiem i ozdobami wykonanymi z papieru.

Początki choinki, która większości kojarzy się przecież z Kościołek katolickim, mogą być więc dla wielu zaskakujące. Tymczasem Kościół katolicki przejął i rozpowszechniał zwyczaj drzewka świątecznego nieco później. Drzewko nie stało się jednak popularne przez przypadek. Podobno już w starożytnym Rzymie dekorowano drzewka na cześć boga Saturna, a kult wiecznie zielonego drzewka istniał przed chrześcijaństwem.

Do dziś iglaste drzewko w wielu kulturach posiada piękną symbolikę – odradzania się, płodności i… życia.

Powody, dla których warto się zdecydować na sztuczną choinkę

Od wielu lat toczy się batalia pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami żywych choinek. Co przeważa na korzyść sztucznego drzewka?

  1. Współcześnie choinka sztuczna do złudzenia przypomina naturalne drzewko, wizualnie nie ma więc większej różnicy
  2. Choinka sztuczna nie usycha, można ją więc z powodzeniem zostawić w szafie na kolejne święta
  3. Choinka sztuczna nie brudzi tak jak żywa, nie musimy ciągle sprzątać opadających igiełek
  4. Sztuczne drzewko w różnorodnych wersjach kolorystycznych świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz
  5. Choinka sztuczna nie kłuje tak jak żywa. Jest więc bardziej przyjazna i bezpieczna w domach z dziećmi

Tradycyjnie ubiera się sosnę lub jodłę i choć wielu kocha je za zapach i wygląd, choinka sztuczna na pewno jest bardziej praktycznym rozwiązaniem.