Jak wybrać odpowiedni wózek spacerowy?
12 lutego, 2020
Sukienki na wesela – jaką kreację wybrać?
28 lutego, 2020

Disco polo – znak czasów?

Disco polo w ostatnich latach przezywa prawdziwy renesans i to nie tylko za sprawą Internetu, który znacznie ułatwił dostęp do i, tak egalitarnej przecież części kultury jaką jest muzyka disco polo, ale i dzięki państwowej telewizji, gdzie disco polo jest promowane bardzo szeroko.

W związku z ponowną popularnością muzyka w stylu disco polo obecna jest we wszystkich prawie mediach i kanałach. Internet, a głównie serwisy streamingowe, gdzie można umieszczać klipy, między innymi z muzyką, to najszybciej rosnący kanał, przez który muzyka popularna dociera w Polsce do odbiorców. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową zapytania „disco polo” dostaniemy w odpowiedzi ponad 107 milionów wyników! 107 milionów stron, klipów i innych materiałów związanych z disco polo. Dużo? Może dużo, ale to jeszcze nic, jeżeli spojrzeć na YouTube. Tutaj, najpopularniejsze klipy wideo z kategorii disco polo osiągają 100, a 200 milionów wyświetleń. Są to wartości o których twórcy innych gatunków mogą tylko pomarzyć. Wygląda na to że muzyka disco polo świetnie wpasowuje się nowe technologie, zwłaszcza w rosnący w bardzo dużym tempie trend wideo w Internecie. Wytwórnie wydające ten gatunek muzyki najwidoczniej nie mają problemu z nowymi mediami, co przez dłuższy czas było problemem dużych międzynarodowych labeli.

Za rosnącą popularnością disco polo starają się nadążać inne dziedziny życia. I tak od września 2020 w jednaj z podlaskich szkół średnich ma zostać uruchomiona klasa o profilu „disco polo”. W klasie tej, według słów Marka Nazako, burmistrza Michałowa, będą kształcić się nie tylko przyszli muzycy, ale osoby odpowiedzialne w przyszłości za obsługę dźwięku czy rejestrację wideo. Krok ten został nawet zauważony przez Ministerstwo Edukacji i spotkał się z pozytywnym przyjęciem ministra Dariusza Piontkowskiego.

Disco polo cieszy się również niesłabnącą popularnością na koncertach. Obecne jest od lat na wszelkich możliwych festynach, dożynkach, zabawach, ale też na juwenaliach czy dużych koncertach transmitowanych przez telewizję. Również sprzedaż płyt z tym gatunkiem muzyki ma się cały czas nieźle. Wśród wykonawców wyróżnionych złotą, diamentową czy platynową płytą przez ZPAV zawsze silną grupę stanowią muzycy reprezentujący disco polo. Wśród wyróżnionych singli, w ostatnich latach, zespoły i soliści reprezentujący ten nurt wręcz zdecydowanie dominują.