Jak przygotować się do swojego wesela?
13 stycznia, 2021
Niesamowite wycieczki: Prypeć jako rezerwat przyrody
9 lutego, 2021

Ekspres na prezent? – sprawdź dlaczego warto

Spożywanie dużych ilości kawy nie jest zalecane nikomu i w skrajnych przypadkach możemy mówić o jej nadużywaniu, które niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw zdrowotnych.

Pita w umiarkowanych ilościach kawa ma jednak sporo pozytywnych właściwości, jeśli zatem nie wyobrażasz sobie poranka bez kubka aromatycznej kawy, nie popadaj w panikę – można ją pić bez narażania się na niebezpieczeństwo.

Jak działa na nas filiżanka kawy?

Kawa zawiera kofeinę, która jest związkiem psychoaktywnym stymulującym nasz układ nerwowy. Filiżanka kawy pomaga nam pozbyć się poczucia zmęczenia, poprawia naszą zdolność koncentracji i pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Miłośnicy kawy czują się lepiej już po wejściu do kawiarni, w której unosi się wspaniały i jedyny w swoim rodzaju aromat tego pobudzającego napoju. Przez lata wiązano nadmierne picie kawy z zagrożeniami dla naszego ciśnienia i układu krwionośnego. Tymczasem osoby przyzwyczajone do codziennej porcji kawy nie są narażona na nagłe skoki ciśnienia, które miałaby wywoływać kofeina. Zdecydowanym niebezpieczeństwem związanym z nadmiernym piciem kawy jest jej negatywny wpływ na gęstość mineralną kości oraz dolegliwości jelita cienkiego. Szczególną uwagę powinny zachować osoby cierpiące na choroby wrzodowe.

Co dobrego niesie ze sobą nasz ulubiony napój?

Kawa zawiera przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty powstrzymujące procesy starzenia się tkanek. Jedna filiżanka tego aromatycznego napoju zawiera więcej antyoksydantów niż choćby szklanka soku z pomarańczy. Drugim związkiem posiadającym pozytywne właściwości są znajdujące się w kawie alkaloidy, które blokują syntezę patologicznego amyloidu b i przez to hamują procesy zapalne w ośrodkowym układzie nerwowym, odpowiedzialne za chorobę Alzheimera. Dwie filiżanki kawy dziennie mają też według naukowców dobry wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na depresję, szczególnie w przypadku kobiet. Ma także świetne działanie na natychmiastową poprawą humoru. Inne powiązania między codzienną dawką kofeiny a naszym zdrowiem to także zmniejszenie ryzyka zachorowania na Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy nowotwory.

Jaką kawę pić?

Jeśli zatem jesteś bezgranicznie zakochany w tym pobudzającym trunku mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Codziennie możesz pozwolić sobie na wypicie od 2 do 4 filiżanek kawy i cieszyć się dobrym zdrowiem. Ważne jest jednak, by pić kawę zaparzoną w odpowiedni sposób. Nie łudźmy się, że wartości prozdrowotne odnajdziemy w wysoko przetworzonej kawie rozpuszczalnej. Mamy jednak świadomość, że każdy miłośnik kawy wie, że najlepsza kawa to ta zaparzona w dobrym ekspresie. Wybór ekspresu nie jest wbrew pozorom taki łatwy, gdyż różnią się one od siebie dość znacznie sposobem działania i co za tym idzie smakiem przyrządzonej przy ich pomocy kawy. W ofercie Eltkom.pl znajdziecie szereg różnorodnych rozwiązań, które spełnią nawet najbardziej wysublimowane wymagania. Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania dobrym wyborem będzie Ekspres do kawy ciśnieniowy Ariete Moderna 1318/01 (https://eltkom.pl/Ekspers-do-kawy-cisnieniowy-Ariete-Moderna-1318-01-p150227), który umożliwia parzenie naparu zarówno z kawy mielonej, jak i podsów ESE. Wyposażony jest w młynek do kawy oraz parowy spieniacz do mleka, co pozwoli Ci wyczarować w domu delikatne cappuccino jak w najlepszej kawiarni. Fani nieco bardziej odważnych kolorów będą zachwyceni wersją w czerwonej kolorystyce – https://eltkom.pl/Ekspres-Cisnieniowy-Ariete-Moderna-1318-00-Czerwony-p148512