swiateczna-kolejka-z-czekolady
Świąteczne słodkości z charakterem
10 listopada, 2017
kwiaty-na-prezent
Które kwiaty prezentować na różne okazje?
5 grudnia, 2017

Gdzie kupić monety na prezent?

Kolekcjonowanie monet czy banknotów nie jest wcale takie łatwe. Wielu kolekcjonerów w dalszym ciągu zastanawia się, gdzie i w jaki sposób zdobywać kolejne nowe, wartościowe przedmioty do kolekcji? Które miejsca są najczęściej odwiedzane przez kolekcjonerów? Giełdy kolekcjonerskie, rynki staroci, antykwariaty?

Jak działają giełdy kolekcjonerskie i rynki staroci?

Giełdy kolekcjonerskie i rynki staroci organizowane są w prawie każdym większym mieście. Niestety, dość często organizowane są nieregularnie. Najpopularniejszym miejscem jest bazar staroci na Kole w Warszawie, który odbywa się praktycznie w każdą sobotę i niedzielę. Ponadto, miejscami wartymi odwiedzenia przez kolekcjonerów jest Bytom, Wrocław, Jarmark Dominikański w Gdańsku, Jarmark Świętojański w Poznaniu czy jesienią Katowicki Spodek. Największym zainteresowaniem cieszą się imprezy, które organizowane są tylko raz w ciągu całego roku – to na nich jest największy wybór towarów, ale też to na nie zjeżdżają się kolekcjonerzy z całej Polski.

Gdzie jeszcze można nabyć numizmaty?

Dość często oferowane giełdy staroci mają charakter ogólny. Zdarza się jednak, że od czasu do czasu znane firmy numizmatyczne organizują giełdy, na których można zakupić monety numizmatyczne. Najczęściej takie giełdy organizowane są przy okazji aukcji stacjonarnych. Trzeba przyznać, że na takich giełdach można znaleźć dużo ciekawsze, lepsze jakościowo ale i ilościowo egzemplarze.

Na giełdach to najczęściej sprzedawcy organizują własne stoika, wystawiając własny towar. Istnieje możliwość negocjacji cen, spokojnego obejrzenia eksponatu. Giełdy wymagają od kolekcjonerów maksymalnego skupienia i uważnego przeglądania eksponatów. Całkiem przypadkiem można trafić na prawdziwe okazje. Przed ostatecznym zakupem warto jednak dokładnie obejrzeć eksponat, gdyż może okazać się, że ta prawdziwa okazja okaże się totalną katastrofą. Niestety, towary zakupione na takich giełdach dość trudno reklamować. Mimo, iż sprzedawcy są regularnie obecni na takich giełdach dość ograniczona jest możliwość zwrotu towaru.

Pewniejszy zakup monet odbywa się w sklepach numizmatycznych i antykwariatach. Tam jednak ceny są stałe, nie ma możliwości negocjacji aczkolwiek jest możliwość ewentualnego reklamowania zakupionego towaru.

Życzenia