Jak wybrać odpowiedni prezent?
21 sierpnia, 2019
Jesienne stylizacje 2019
26 sierpnia, 2019

Jak wybrać idealny zegarek?

Choć wiele z nas godzinę zwykło sprawdzać na ekranie smartfona, to mimo wszystko markowe zegarki pozostają nie tylko designerskimi gadżetami, ale również cennymi i użytecznymi akcesoriami. Jak wybrać ten idealny? Czym się kierować?

Kryteria wyboru zegarka

Kupując zegarek, oczywiście powinniśmy wybrać taki, który będzie się nam podobał i będzie odpowiadał naszemu stylowi życia. Jeśli zajmujemy prestiżowe menadżerskie stanowisko, powinniśmy zainwestować w bardziej elegancki model. Jeśli nasza praca nie wymaga od nas dress code’u, możemy wybrać bardziej uniwersalną, sportową opcję. Ważny jest również materiał, z jakiego został wykonany, rodzaj mechanizmu czy klasa wodoszczelności. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób uczulonych na poszczególne metale, powinny one wybrać taki stop, który nie powoduje u nich reakcji alergicznych. Warto również zwrócić uwagę na producenta — markowe zegarki są nie tylko świadectwem prestiżu, ale też cechują się najwyższej jakości wykonaniem i bezawaryjnością.

Oto kilka przykładowych kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • szkiełko – może być wykonane z materiałów syntetycznych lub z tzw. „szkła szafirowego”. To pierwsze jest nieco tańsze, lecz to drugie znacznie bardziej odporne na zarysowania. Jest też łatwiejsze do wymiany podczas serwisowania.
  • klasa wodoszczelności – standardowo wyróżnia się cztery klasy wodoszczelności. Większość zegarków jest odporna na drobne zachlapania, ale nie można w nich pływać, ani tym bardziej nurkować. Jeżeli jesteśmy fanami sportów wodnych, wybierzmy przystosowany do tego model.
  • mechanizm – tutaj możemy wybrać pomiędzy zegarkami mechanicznymi, kwarcowymi lub hybrydami. Mechanizm zegarka mechanicznego jest dość skomplikowany i wymaga nakręcania. Z kolei znacznie tańszy w produkcji zegarek kwarcowy napędzany jest przez baterię, którą należy wymienić raz do roku. Mechanizmy hybrydowe wykorzystują też energię słoneczną.
  • koperta – materiał, z jakiego wykonana jest komora, w której schowany jest mechanizm ma znaczenie zarówno dla trwałości zegarka, jak i walorów estetycznych. Warto też pamiętać, że nie zawsze „złoto, co się świeci”. Tańsze zegarki nie są bowiem wykonane ze stopu złota, a jedynie z pozłacanego metalu.
  • bransoletka i zapięcia – może być wykonana z metalu, skóry lub z tworzywa sztucznego. Dla osób o wąskich nadgarstkach polecane są regulowane zapięcia, gdyż metalowa bransoletka na zatrzask mogłaby wymagać skrócenia u złotnika.

Niektóre zegarki są też wyposażone w datownik, kompas albo funkcję umożliwiającą sprawdzanie godziny w innej strefie czasowej, co jest niezwykle cenne, jeśli często odbywamy dalekie podróże w celach służbowych. Tak czy inaczej, dobrze dobrany markowy zegarek stanie się naszym wiernym towarzyszem, który będzie nam służył przez długie lata.