Czym kierować się przy wyborze prezentu na urodziny?
7 czerwca, 2019
Fotoobrazy to idealny pomysł na prezent!
17 czerwca, 2019

Jak zadbać o rozwój dziecka poprzez zabawę?

Wraz z przyjściem na świat naszych pociech, chcemy dla nich jak najlepiej. Ważne jest, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i dorastało w sprzyjających do tego warunkach. To właśnie zadaniem rodziców, jest ich zapewnienie. Co więc robić, aby nasze dziecko kształtowało swe poczucie estetyki i chętnie się uczyło już od najmłodszych lat?

Nauka przez muzykę

Muzyka jest świetnym sposobem na pobudzenie wielu bodźców u naszego malucha. Nie bez powodu poleca się, aby już w ciąży słuchać na przykład utworów klasycznych. Brzmiące nuty działają na osoby w każdym wieku, pobudzają wrażliwość oraz wprawiają w dobry humor. Słowo śpiewane jest bardzo dobrze przyswajane przez dzieci. Oczywiście nie możemy liczyć na interpretację przez nie piosenek poruszających ”głębsze” problemy, ale proste utwory przeznaczone dla dzieci, mogą je wiele nauczyć.

Metodę uczenia poprzez różne melodie wykorzystuje się w wielu dziedzinach. Często przecież, nawet dorośli pamiętają jeszcze słowa kołysanek, które śpiewali im rodzice na dobranoc, mimo że upłynęło wiele lat, a to dlatego, że słowa połączone z melodią są dużo łatwiej przez nas przyswajane.

Jeśli chcemy więc nauczyć nasze pociechy podstawowych cyferek, liter, czy rozróżniania kolorów, warto spróbować zrobić to za pomocą piosenek. Świetnym pomysłem jest wymyślenie własnej melodii, ale jeśli nie posiadamy tego typu zdolności to w internecie znajdziemy mnóstwo chwytliwych melodii zawierających w swym tekście treści edukacyjne.

Pobudzenie bodźców wzrokowych

Wiadomo, że dzieci uwielbiają kolory. Wszystko co wielobarwne i jaskrawe, od razu przyciąga ich wzrok. Aby zainteresować malucha daną treścią, nie wystarczy klasyczny czarny tekst na białej kartce, ponieważ z góry wyda się to dziecku nieinteresujące. Dlatego też ważne jest, aby wybierając odpowiednie podręczniki, kierować się zarówno ich treścią, jak i estetyką i połączeniem różnych barw. Świetnym przykładem idealnego balansu, są te książki https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/ser-pol-48-Gra-w-Kolory.html, ponieważ każdy tekst, jest opatrzony wielokolorowymi ilustracjami, które z pewnością zainteresują najmłodszych.

Obrazki w książkach nie tylko zwracają uwagę malucha, ale także pobudzają jego wyobraźnie, a kształtowanie tej cechy jest bardzo ważne, ponieważ pozwala w przyszłości osiągnąć cechę pozwalającą myśleć w sposób abstrakcyjny. Jest to umiejętność przydatna w wielu zawodach, szczególnie tych twórczych, takich jak architekt czy reżyser filmowy.

Zabawna nauka

Świetnym sposobem na zainteresowanie dziecka, jest również zabawa. Należy pamiętać, że w tym wieku, jest to dla dziecka priorytet. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele powinni więc to wykorzystywać, ponieważ połączenie nauki z zabawą, jest świetnym sposobem na chętne i szybkie przyswojenie wiedzy przez malca. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielu rzeczy może nauczyć się dziecko podczas beztrosko spędzanego czasu. Na rynku dostępnych jest wiele gier i zabawek edukacyjnych, które mogą świetnie łączyć te dwie aktywności. Jeśli mamy taką możliwość, to warto zaopatrywać się właśnie w takie, dzięki temu nasz maluch zdecydowanie szybciej przyswoi wiele nowych zagadnień.