Najlepszy prezent dla taty na Święta
28 października, 2019
Choinka sztuczna: 5 powodów, dla których warto się nad nią zdecydować
12 listopada, 2019

Kolczyki sutasz – hit biżuteryjny na prezent

Formy jakie przybiera rękodzieło często zapierają dech w piersiach, misternie stworzone wzory są podziwiane przez miłośników stylowych i oryginalnych dodatków w postaci kolczyków, wisiorków, pierścionków, czy bransoletek. Bardzo modną i często stosowaną techniką jest sutasz, który przypomina kombinację esów floresów, a w samym centrum ozdobę stanowią kamienie oraz koraliki w niebanalnych kształtach i kolorach.

Czym wyróżniają się kolczyki sutasz?

Sutasz nie jest niczym innym, jak techniką haftu, do którego stosowane są wiskozowe paski, sama nazwa pochodzi od ozdób, które były wyszywane na dawnych mundurach wojskowych, dosłowne znaczenie nazwy techniki to plecionka. Kolczyki sutasz to dość nowy trend, pojawił się niedawno, ale nie potrzebował dużo czasu, by zdobyć uznanie kreatorów modnej biżuterii oraz miłośników rękodzieła, którzy chętnie kupują tego rodzaju ozdoby. Z uwagi na fakt, że kolczyki sutasz są wzbogacone kamieniami szlachetnymi, a kombinacje kolorystyczne mogą być naprawdę różnorodne, produkty wykonane tą techniką są uznawane jako luksusowe, a co za tym idzie – cenne dla kolekcjonerów wyjątkowej biżuterii. Sama nauka techniki nie wystarczy, by kolczyki sutasz były efektowne, niezbędne jest idealne wyczucie w zakresie łączenia kolorów oraz mistrzowska precyzja, ponieważ nie ma tutaj miejsca na błędy i nieprzemyślane decyzje, cały projekt musi tworzyć spójną całość i zachwycać zastosowanymi połączeniami. By wykonać kolczyki sutasz niezbędne są specjalne sznurki powstałe z jedwabiu lub wiskozy, łączą się one ze sobą oraz są odpowiedzialne za mocne i stabilne okalanie kaboszonu, koralika lub kamienia szlachetnego.

Idealne na prezent

Kolczyki sutasz to doskonały sposób na prezent dla każdej kobiety, szeroką ofertę kolczyków znaleźć można np. w sklepie z polskim rękodziełem Artyferia.pl – platforma skupia w jednym miejscu ofertę wielu butików z całej Polski.

Jak wykonać kolczyki sutasz?

Kolczyki sutasz muszą być wykonane precyzyjnie, z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół, tylko wówczas może zostać stworzona ozdoba przykuwająca wzrok, która będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem potencjalnych klientów. Dla osób początkujących, które będą wykonywały pierwsze kolczyki sutasz, poleca się zastosowanie jednej ozdoby, by nabrać wprawy, wśród niezbędnych materiałów znajdują się trzy paski sznurka sutasz, każdy z nich powinien mieć długość około 20 cm. Dodatkowo należy wybrać jeden kamień, kaboszon lub koralik z płaskim spodem oraz mniejsze koraliki, opcjonalnie kamienie z dziurką, koniecznie w tym samym kolorze. Ponadto wyposażenie do kolczyków sutasz obejmuje również filcową podkładkę, mocną nylonową nitkę, najlepiej w kolorze któregoś z pasków, cienka igła przeznaczona do beadingu, klej do tkanin, nożyczki oraz aluminiowe bigle, na których finalnie zawisną kolczyki. Pierwszym krokiem jest odrysowanie na filcu kształtu kamienia, który będzie znajdował się w centrum, a następnie sklejenie tych dwóch elementów, natomiast 3 paski sznurka należy zszyć ze sobą, konieczna jest tutaj precyzja, gdyż podczas zginania takiej konstrukcji nie mogą tworzyć się żadne wybrzuszenia, ani pofalowania. Gdy paski zostaną zszyte, należy owinąć nimi kamień oraz przyszyć do przygotowanego filcu, następnie po obu stronach kamienia należy przyszyć mniejsze koraliki lub kamienie.

Źródło zdjęcia: https://artyferia.pl/butik/ad-soutacheart