Choinka sztuczna: 5 powodów, dla których warto się nad nią zdecydować
12 listopada, 2019
Personalizowane prezenty — Sprawdź, jak zrobić ciekawą niespodziankę najbliższym!
13 listopada, 2019

Odzież termiczna jako prezent – jak wybrać?

Odzież termiczna to zdecydowany must have każdego zimowego sezonu. W chłodniejsze dni pozwala na poczucie miłego ciepła. Zimą staje się nieodłącznym elementem stroju dla każdego aktywnego sportowca. Jednak czy na pewno wszystko już o niej wiadomo?

1. Odzież termiczna czy termoaktywna

2. Odzież termiczna a sport

3. Z jakiego materiału?

4. Polar czy specjalistyczna bluza

Odzież termiczna czy termoaktywna

Na pierwszy rzut oka obie nazwy wyglądają podobnie. Każda odzież termoaktywna jest równocześnie termiczną, jednak nie są to pojęcia równoznaczne. Odzież termiczna to taka, która chroni przed zimnem i nadmiernym wychłodzeniem organizmu – czyli idealnie pasuje na okres od późnej jesieni do przedwiośnia. Dodatkowo daje poczucie komfortu cieplnego, jednak nie odprowadza właściwie wilgoci. Odzież termoaktywna natomiast jest rodzajem odzieży termicznej. Pozwala ona wtedy na zachowanie odpowiedniej temperatury ciała oraz komfortu cieplnego, jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację.

Odzież termiczna a sport

Wiele osób sądzi, że odzież termiczna jest idealna do uprawiania wszystkich zimowych sportów. Okazuje się jednak, że ciepło i izolacja od chłodu to nie wszystko. Odzież termiczna nie nadaje się do uprawiania wyczynowych sportów zimowych ze względu na brak odprowadzenia wilgoci. Można więc używać jej w chłodniejsze dni na rodzinne spacery, podczas zimowych imprez plenerowych czy też kuligu z dziećmi. Zdecydowanie gorzej sprawdzi się w przypadku wypraw narciarskich, jeździe na rowerze albo zimowy, długotrwałym trekkingu. Odzież termiczna pozwoli także na poczucie ciepła dla wszystkich wrażliwych na mróz mieszkańców mniejszych i większych miejscowości.

Z jakiego materiału?
Jaka odzież termiczną najlepiej wybrać. W odróżnieniu od odzieży termoaktywnej nie musi ona szczelnie przylegać do ciała. Najczęściej jest tworzona z materiałów syntetycznych np. poliestru lub naturalnej grubej wełny czy bawełny. Materiały te są zazwyczaj grubsze, sploty gęstsze co powoduje zwiększony komfort cieplny.

Polar czy specjalistyczna bluza

Należy się zatem zastanowić, co jest odzieżą termiczną i jakie są jej elementy. Odzież termiczna to gruby polar, ciepła bluza oraz wełniany sweter. W myśl tej zasady odzieżą termiczną są także sławne kalesony. Idealnie sprawdzi się także jako ochrona przed zimne w drodze na siłownię lub trening na świeżym powietrzu. Jeśli zatem poza zachowaniem ciepła i izolacją od zimna poszukiwany jest strój do uprawiania zaawansowanego sportu, należy znaleźć odpowiednia dla siebie odzież termoaktywną.

undefined