Inspiracje i pomysły na pamiątki z okazji I Komunii Świętej
6 maja, 2022
komplet-recznikow-prezent-dla-rodzicow_68978_m(2)
Upominek w ramach podziękowania dla rodziców? Oto co wybrać
23 maja, 2022

Prezent dla rodziców noworodka, czyli jak wybrać bezpieczny fotelik dla dziecka?

Bezpieczny fotelik dla dziecka, czyli jaki?

Rozglądasz się za fotelikiem samochodowym? Szeroki wybór może przyprawiać o zawrót głowy! Bogata oferta dostępnych modeli w różnych rozmiarach i kategoriach, nic nie ułatwia, ale jeszcze bardziej komplikuje zadania. Czujesz się zagubiony i zdezorientowany? Nie przejmuj się, najważniejsze, aby fotelik był dobrze dopasowany. Pomożemy Ci wybrać najlepszy model fotelika dla małego podróżnika.

Po co fotelik dla dziecka?

Samochodowy fotelik dla dziecka to sprawa priorytetowa i bezwzględnie konieczna. Jest to niezbędny element każdej wyprawki. Rodzicom zapewnia wewnętrzny spokój, a dziecku wygodę i bezpieczną podróż. Zgodnie z polskim kodeksem drogowym każde dziecko do 12. roku życia, trzeba przewozić przy pomocy specjalnego fotelika. Skąd taki wymóg? Z czego on wynika? Głównie z anatomii małego podróżnika. Fotelik nie jest nam potrzebny, tylko dlatego, by uniknąć punktów i mandatu drogowego. Taki fotelik to nic innego jak wyraz troski o życie, zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego i w Waszej wyprawce nie powinno go zabraknąć, zwłaszcza jeśli jesteście rodziną zmotoryzowaną. Jeśli nawet auta nie posiadacie, to fotelik może się przydać, gdy się tego najmniej spodziewacie. Jaki fotelik dla dziecka wybrać? Na jaki model postawić? Jaki fotelik będzie bezpieczny? O czym pamiętać i co trzeba sprawdzić?

Jaki fotelik dla dziecka? – Zwróć uwagę na… wagę!

Wybór odpowiedniego fotelika to bardzo ważna sprawa, albowiem na szali leży bezpieczna jazda. Dziecku należy zapewnić bezpieczeństwo, zarówno w domu, jak i w samochodzie. Na co zatem zwrócić uwagę? – Przede wszystkim na wiek dziecka i jego wagę. Jedną z najważniejszych kwestii jest podział na kategorie wagowe, gdyż to właśnie wagą dziecka trzeba kierować się przy wyborze. Każdy fotelik samochodowy dla dzieci jest klasyfikowany według grup wagowych wynikających z certyfikatów ECE R44-03 i ECE R44-04 obowiązujących w całej Europie. Każda grupa ma określony zakres wieku i wagi:

  • Fotelik dla dziecka 0-13 kg posłuży maluszkowi od urodzenia do około roku. Foteliki tej kategorii to tzw. “łupinki” i „nosidełka” z rączką na górze, które można zobaczyć w dłoni rodzica lub na stelażu wózka. Pierwszy fotelik samochodowy 0+ umożliwia przewożenie dziecka w bezpiecznej dla niego pozycji. Fotelik montuje się na specjalnej bazie, zawsze tyłem do kierunku jazdy. W okresie noworodkowym i wczesnym niemowlęcym wnętrze fotelika powinna wyścielać specjalna wkładka niwelująca głębokość siedziska, dlatego zwróć uwagę, czy dołączono ją do fotelika.
  • Fotelik dla dziecka 9-18 kg to model dla młodszego kilkulatka. W tym przypadku ważne jest odpowiednie zabezpieczenie dziecka przy pomocy punktowych pasów bezpieczeństwa. Dziecko powinno być mocno zapięte pasami przebiegającymi na ramionach i między nogami. Luz pod pasem powinien pozwalać na włożenie najwyżej dwóch palców.
  • Fotelik dla dziecka 15-36 kg to fotelik dla dzieci najstarszych. W tym przypadku dziecko zapinamy przy pomocy samochodowych pasów, które powinny przebiegać przy zagłówku fotela. Jeśli pas układa się inaczej, to znaczy, że fotelik został źle zamontowany.
  • Fotelik dla dziecka kategorii uniwersalnej 0-18 kg, 9-25 kg i 9-36 kg to fotelik, który „rośnie” wraz z dzieckiem. Posiada on bowiem ruchome części, które można dopasować do potrzeb pociechy. Modele kategorii uniwersalnej są czasem dobrym rozwiązaniem, np. gdy dziecko wyrosło z poprzedniego fotelika, a wiek lub waga nie pozwalają mu się przesiąść do większego. Musimy jednak pamiętać, że jeśli jest to możliwe lepiej wybrać fotelik z grupy podstawowej o mniejszej rozpiętości wagowej.

Fotelik dla dziecka z bazą Isofix

Zadajesz sobie pytanie, gdzie zamontować fotelik dla dziecka w aucie? Najbezpieczniejszym miejscem jest środek tylnej kanapy, o ile fotelik jest wyposażony w system Isofix i pasy. Isofix to nowoczesny system montażu fotelików samochodowych, który jest już standardem międzynarodowym. Każde nowe auto i fotelik samochodowy powinien być w taką bazę wyposażony. Jak sprawdzić mocowanie w naszym samochodzie? Na początek warto znaleźć, specjalne oznaczenie, które powinno się znaleźć na tylnej tapicerce. Natomiast same zaczepy i mocowanie bazy znajdują się między siedziskiem a oparciem tylnej kanapy.

Fotelik z systemem Isofix jest połączony bezpośrednio z samochodem, a mocowanie w postaci metalowych zaczepów gwarantuje dziecku bezpieczeństwo. Fotelik jest wówczas bardzo stabilny i prawidłowo zamontowany. Montaż fotelika jest bardzo łatwy. Charakterystyczne kliknięcie to odgłos świadczący o tym, że fotelik został zamontowany w sposób poprawny. Bazy Isofix mają też zazwyczaj wskaźniki informujące o nieprawidłowym montażu, co pozwala na wykrycie błędów i wyeliminowanie ich od razu. Z badań wynika, że 94% rodziców montuje fotelik prawidłowo.

Warto również wspomnieć, że wiele modeli fotelików samochodowych jest wyposażonych w elementy dodatkowe np. stabilizującą nogę. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci nogi podpierającej mają tzw. “nosidełka” i “łupinki”, czyli najmniejsze niemowlęce foteliki. W ich przypadku baza do fotelika na stałe zostaje w aucie, a sam fotelik jest ruchomy i wypinany z bazy. Jest to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie, albowiem fotelik z dzieckiem możemy przenosić z samochodu do domu. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, łatwo odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – Jaki fotelik jest najlepszy i najbezpieczniejszy? Oczywiście fotelik z bazą Isofix, odpowiednio dobrany i zamontowany.