Czy kawiarka elektryczna to dobry wybór na prezent?
24 czerwca, 2022
recznik-z-haftem
Pomysł na prezent – ręczniki z własnym haftem
26 lipca, 2022

Prezenty dla dziecka, które stymulują mózg

Dzieci uzdolnione muzycznie, które uczą się grać na instrumentach, osiągają często lepsze wyniki w nauce, mają lepszą koncentrację i wykazują dużą kreatywność. Takie wnioski badacze opublikowali na łamach czasopisma Journal of Educational Psychology. A co, oprócz umiejętności grania na instrumentach, może dodatkowo wspierać rozwój dziecka?

Dzieci uzdolnione muzycznie, które uczą się grać na instrumentach, osiągają często lepsze wyniki w nauce, mają lepszą koncentrację i wykazują dużą kreatywność. Takie wnioski badacze opublikowali na łamach czasopisma Journal of Educational Psychology. A co, oprócz umiejętności grania na instrumentach, może dodatkowo wspierać rozwój dziecka?

To nic dziwnego, że dzieci, które chodzą na lekcje gry, lepiej się rozwijają – grając, trzeba przecież koordynować zmysły (wzrok, słuch, dotyk), a ciągła nauka nowych rzeczy stanowi ćwiczenie dla mózgu. To z kolei przekłada się na inne dziedziny życia. Jeżeli jednak chcecie dodatkowo stymulować rozwój dziecka, możecie podarować mu coś, co będzie stanowiło równie dobry i intensywny trening dla umysłu, co instrument.

#1 Śpiewać każdy może, czyli mikrofon dla dzieci

Wasze dziecko kocha muzykę i lubi tańczyć? W takim razie mikrofon dla dzieci będzie idealnym prezentem! A śpiewanie daje mnóstwo radości, odpręża, pozwala spędzić miło czas, pozwala także oswoić lęk przed publicznymi wystąpieniami. To jednak nie wszystko – śpiew rozwija te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za pamięć!

#2 Ułóżmy coś od zera, czyli puzzle

Kolejna rozrywka nie tylko dla dzieci, ale całej rodziny. Trudno przecenić korzyści, jakie dają puzzle: to zabawa, ale też nauka koncentracji, logicznego i strategicznego myślenia. Puzzle rozwijają pamięć wzrokową i motorykę dziecka. A poza tym – koją układ nerwowy, pozwalają się wyciszyć. To także świetny sposób na spędzanie wspólnie czasu – puzzle są rozrywką dla osób w każdym wieku!

#3 Logiczne myślenie, czyli kostka Rubika

Kostki Rubika – małe, niepozorne, na pierwszy rzut oka nieskomplikowane. W rzeczywistości stanowią wielkie wyzwanie. I znów, to zabawki, które znakomicie stymulują mózg. Układając kostkę Rubika rozwijamy zdolność zapamiętywania, pamięć, wyobraźnię. To także doskonała szkoła logicznego myślenia, bo układanie kostki zmusza nas do opracowania planu i strategii działania. Każdy ruch musi być dobrze przemyślany! Przy okazji znów będziemy rozwijać motorykę dziecka. Kostka Rubika może również stać się pasją, która będzie towarzyszyć osobie przez długie lata. Przecież ta zabawa się nie starzeje, a wręcz przeciwnie – z czasem przekładanie kolorowych pól będzie służyć odstresowaniu i będzie świetnym przerywnikiem w natłoku obowiązków.

#4 Zagrajmy w planszówki

Trudno o większą frajdę, niż maraton planszówek! Gry tego typu to wielka radość, okazja do integracji, wspólnego spędzania czasu, poznawania siebie nawzajem. To także pożywka dla wyobraźni i właściwie nieskończone możliwości planowania, wymyślania rozwiązań i rozwiązywania napotkanych trudności, oraz świetny trening pamięci. Planszówka zawsze będzie udanym prezentem.

#5 Zbudujmy coś z klocków

Klocki mają tyle samo zalet, co puzzle, czy kostka Rubika. Znów trzeba układać kolorowe elementy, ale tutaj kreatywność ma prawdziwe pole do popisu – bo to my decydujemy, co z klocków powstanie. Dla dziecka klocki to wspaniała okazja rozwijania wszelkich umiejętności. Będą świetną rozrywką dla maluchów i nieco starszych dzieci, ale odpowiednio dobrany zestaw ucieszy także nastolatka.

#6 Pomaluj mój świat!

Zestaw do malowania wcale nie jest przeznaczony wyłącznie dla dzieci uzdolnionych plastycznie. Malowanie podbija kreatywność, pozwala wyobraźni rozwinąć skrzydła, rozwija wrażliwość, daje poczucie satysfakcji. A także uspokaja i – co bardzo ważne – uzewnętrznia emocje. Dlatego warto sprezentować dziecku zestaw do malowania – to mogą być wysokiej jakości kredki i papier, zestaw pędzli lub sztaluga i farby. Być może będzie to początek wyjątkowej pasji?