bukiety-slubne
Jakie kwiaty na uroczystości weselne?
14 marca, 2021
Jakim autem pojechać do ślubu? Sprawdź, co wybierają narzeczeni
16 kwietnia, 2021

Wyjątkowe prezenty dla przyszłej mamy

Układ immunologiczny dzieci rozwija się stopniowo, z czasem. Proces ten może trwać do 15 roku życia. Pewnych infekcji trudno uniknąć, jednak warto chronić nasze pociechy przed chorobami układu oddechowego, krwionośnego. Zwłaszcza, że jak pokazują badania, duży wpływ na ich rozwój mają niestety czynniki środowiskowe – w tym zanieczyszczenie powietrza. Na szczęście z drugiej strony mamy na rynku coraz szerszy wybór oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza, co sprawia, że urządzenia te są naprawdę niedrogie. Jakie modele warto wybrać?

Zanieczyszczenie powietrza a dzieci – dlaczego warto reagować zawczasu?

Jeszcze nie tak dawno, bo w 2017 roku Brytyjscy naukowcy opublikowali badania, w których dowiedli, że ekspozycja na smog przyszłej mamy przekłada się na niższą masę urodzinową jej dziecka. Podobne badania przeprowadzili w latach 2000-2004 badacze z Krakowa. Pod kierownictwem prof. Wiesława Jędrychowskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, zaproszono do badania 505 ciężarnych kobiet w wieku 18-35 lat, zamieszkujące obszary miasta o różnym zanieczyszczeniu.

Oprócz wspomnianej mniejszej masy urodzeniowej (średnio o 128 g), u dzieci tych można było zauważyć również świszczący oddech, mniejszą pojemność płuc, częstsze infekcje (płuc, jak i oskrzeli) oraz ogólny wolniejszy rozwój psychomotoryczny.

Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się u dzieci do:

 • Mniejszej masy urodzeniowej
 • Mniejszej pojemności płuc
 • Infekcji dróg oddechowych – zwłaszcza płuc i oskrzeli
 • Napadów kaszlu
 • Świszczącego oddechu
 • Częstego występowania alergii, a w rzadkich przypadkach również rozwoju astmy
 • Wolniejszy rozwój funkcji poznawczych

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor

Jaki oczyszczacz powietrza najlepszy dla dziecka?

Taki, który ma odpowiedni, sprawdzony zestaw filtrów: HEPA, węglowy oraz wstępny. Taki komplet umożliwia skuteczną ochronę przed cząsteczkami stałymi, np. alergenami, bakteriami, wirusami czy przede wszystkim pyłem smogowym i spalinami. Ponadto neutralizuje wiele szkodliwych substancji w formie gazowej, np. formaldehyd, aceton czy benzen, jak również dym papierosowy.

Oprócz zestawu filtrów ważne są jednak również właściwe czujniki jakości powietrza – podstawą jest sensor pyłów PM2,5. To na jego podstawie urządzenie może odpowiednio sterować swoją pracą – a konkretnie pracą trybu automatycznego.

Tryb ten jest trzecim najważniejszym elementem skutecznego oczyszczacza powietrza. Decydując się na zakup takiego urządzenia oczekujemy bowiem realnej ochrony w czasie rzeczywistym. W trybie automatycznym oczyszczacz powietrza sam dopasowuje intensywność oczyszczania do aktualnych potrzeb, w zależności od warunków otoczenia.

Z punktu widzenia dziecka istotna może być też cicha praca, która nie będzie zakłócała snu naszego maluszka. Z tych samych powodów, przydatna jest również możliwość wyłączenia lub regulacji podświetlenia.

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste

A co z nawilżaniem?

Choć o wilgotności powietrza nie mówi się tak często, pełni ona również ważną rolę w naszym zdrowiu i samopoczuciu na co dzień. Przede wszystkim wpływa na naturalne bariery ochronne naszego organizmu, czyli śluz i nabłonek, które u maluchów są jeszcze nie w pełni dojrzałe.

Suche powietrze dodatkowo wysusza i podrażnia błony śluzowe, przez co tracą swoją naturalną sprężystość, pozwalającą im skutecznie bronić się przed alergenami i drobnoustrojami, które są wokół nas. Krótkie i wąskie zaś drogi oddechowe bardziej podatne na zapalenia czy podrażnienia.

Wpływ niskiej wilgotności na zdrowie:

 • Sucha, łuszcząca się, piecząca skóra
 • Zła kondycja śluzówki nosa i gardła
 • Bóle głowy
 • Zapalenia spojówek
 • Niski poziom koncentracji, senność

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

W przypadku nawilżania, ważny jest przede wszystkim wybór urządzenia, które będzie higieniczne, proste w eksploatacji i bezpieczna dla dziecka. Choć na rynku wyróżniamy 3 typy nawilżaczy: parowy, ultradźwiękowy i ewaporacyjny, to właśnie ten ostatni najlepiej spełnia powyższe kryteria.

Po pierwsze, ewaporacja to naturalna metoda parowania na chłodno. Proces ten jest zdrowy, nie niesie ze sobą skutków ubocznych, jak również żadnego ryzyka, np. poparzeń.

Po drugie, nawilżacze ewaporacyjne wyposażone są często w filtry, maty filtrujące lub talerze, które filtrują wodę z obecnych w niej zanieczyszczeń. Pozwala to na spokojne stosowanie bieżącej wody z kranu. Dodatkowo nawilżacz powietrza marki Klarta posiada filtr pokryty solami antybakteryjnymi, dzięki czemu tym bardziej zapobiega on rozwojowi drobnoustrojów w obrębie filtra.

Po trzecie, niektóre z nich wyposażone są również w opcje osuszania filtra – w momencie, gdy w urządzeniu brakuje wody, urządzenie informuje o potrzebie dolania wody, wentylator zaś pracuje jeszcze przez jakiś czas, aby wysuszyć wilgotny filtr.

Podsumowanie

Wygodne ubrania, dobre kosmetyki, śpioszki dla malucha, książki, notatniki, planery – wszystko to wspaniałe prezenty, które mogą dawać dużo radości przyszłej mamie. Z drugiej strony oryginalnym, a przy okazji naprawdę przydatnym podarunkiem mogą być jednak urządzenia, które zadbają o zdrowy, bezpieczny oddech dla rodziców i ich ukochanych maluchów.