Rozwiń kreatywność u swoich pociech!
27 sierpnia, 2022
Jaką kawę wybrać na prezent?
9 września, 2022

Jak w 3 krokach kupić zabawkę na prezent dla dziecka?

jak-w-3-krokach-kupic-zabawke-dla-dziecka

Dziecięce zabawki to przedmioty niezwykle istotne w życiu każdego malucha – tych najmniejszych słodziaków, jak i nieco większych brzdąców. Są produktem zajmującym czas, ułatwiającym zabawę i wspomagającym naturalny rozwój dziecka. Regulują funkcje poznawcze i motoryczno-percepcyjne już od najmłodszych lat, wpływając na właściwe poznawanie otaczającego go świata. Na początkowym etapie dbają o prawidłowy rozwój pod kątem fizjologicznym, ucząc właściwych chwytów i reakcji mięśni, po to by w późniejszych latach zapewnić frajdę i zabawę, która pokona największą nudę i rutynę dnia codziennego, przenosząc dziecko w świat baśni i fantazji. Zakup odpowiedniej zabawki jest rzeczą ważną, bez względu na to ile lat ma pociecha, którą chcemy obdarować.

Krok 1 – dopasuj zabawkę do wieku dziecka

Zabawa przepełniona radością i umożliwiająca odkrywanie świata to obok jedzenia i snu jedna z podstawowych potrzeb każdego nowonarodzonego człowieka. Dzięki niej maluch jest w stanie ujawnić swoje potrzeby, pragnienia i potencjał, jakim został obdarzony. Niezwykle ważnym aspektem podczas zakupu gadżetu jest jego dobór zgodnie z wiekiem dziecka. Dla najmłodszego grona, idealnie sprawdzą się wszelkie zabawki stymulujące, które wzbudzą ciekawość i chęć dalszego odkrywania nieznanych aspektów. Wyraziste, kontrastowe barwy wspomogą rozwój wzroku dziecka, prowokując go do szybszego wyostrzania się. Po przekroczeniu 6-ciu miesięcy, kolorowe grzechotki i karuzele wiszące nad łóżkiem bobasa zamienić możemy na gumowe klocki i figurki wspomagające merytorykę i logiczne myślenie. Przydadzą się również sensoryczne książeczki, zabawki wydające delikatne dźwięki bądź przedmioty codziennego użytku: drewniane łyżki, małe garnki, plastikowa zastawa, które skupią uwagę malucha, zapewniając wielogodzinną, odkrywczą rozrywkę. Nieco większe szkraby, te w wieku około trzeciego roku życia, cenią sobie obecność rówieśników, dlatego dobrym rozwiązaniem będą zabawki angażujące większą liczbę osób i pozwalające na grupowe harce. Starsze dzieci ucieszą się, kiedy otrzymają puzzle, klocki LEGO, gry logiczne i wyścigowe, układanki i zagadki tematyczne czy zabawki związane z postaciami z bajek i superbohaterami. Zabawki Fortnite nawiązujące do ulubionej gry polegającej na tworzeniu świata według własnych uznań i preferencji, popularnej szczególnie wśród 11-16 latków będą strzałem w dziesiątkę dla każdego fana niekończących się, wznoszących do chmur budowli!

Krok 2 – zwróć uwagę na jakość wykonania

Istotnie ważnym zagadnieniem, który powinniśmy mieć na uwadze, wybierając się po zabawkę dla dziecka jest to, z czego została wykonana i w jaki sposób to zrobiono. Materiał, który posłużył do jej powstania, musi być dopuszczony do obrotu i posiadać wszystkie niezbędne atesty i pozwolenia. Najmniejsze grono pociech ma w zwyczaju wkładać do buzi wszystko, co napotka na swej drodze, dlatego ważne jest, aby były to bezpieczne materiały, które nie wyrządzą szkód i nie przyczynią się do powstania uszczerbku na zdrowiu zainteresowanego zabawą dziecka. Grzechotki i pluszaki dla najmłodszych muszą mieć ukryte szwy i łączenia, tak aby bawiący się nimi bobas nie wyrządził sobie krzywdy. Ewentualny klej scalający elementy zabawki powinien być użyty w minimalnej ilości, tak aby nie wylewać się na powierzchnię użytkowanego gadżetu, a silniczki zasilające pozytywki i interaktywne zabawki nie mogą być w zasięgu wzroku dzieci, aby nie kusiło ich zaglądać do wewnątrz i rozkładać na części pierwsze. Wynalazki dla starszaków, które zasilane są bateriami, takie jak m.in. miecze świetlne – popularne zabawki Star Wars – powinny mieć tak wkomponowany pojemnik na nie, aby jedynie dorosły mógł dostać się do wnętrza w celu wymiany zasilania i uzupełnienia mocy rozruchowej. Każdy mały element dołączony do zabawki należy przymocować, tak aby tworzył z nią wspólną całość i nie dał się zgubić, zawieruszyć czy połknąć, a przedmioty dedykowane trenowaniu zgryzu składać się muszą wyłącznie z silikonu bezpiecznego, opatrzonego należytymi atestami.

Krok 3 – weź pod uwagę preferencje i zainteresowania malucha

Nie możemy pominąć kwestii najważniejszej – tego co lubi i czym interesuje się dziecko, któremu szykujemy prezent. Gadżet, który wpasuje się w gusta malucha sprawi mu podwójną radość, dlatego warto upewnić się co lubi, jakie bajki aktualnie ogląda i którego superbohatera jest aktualnie fanem. Idąc tym tropem, dla aktualnych fanów świnki Peppy idealnie sprawdzi się gadżet w postaci świecącego i wydającego odgłosy długopisu, breloczka czy interaktywnej maskotki, a fan Hulka, Iron Mana, czy Spider Mana ucieszy się, gdy otrzyma dedykowane tym postaciom zabawki Avengers. Przed finalizacją zakupu warto skonsultować się z rodzicem dziecka, który najlepiej wie, co aktualnie jego pociecha uwielbia i nakieruje nas na wybór zabawki będącej prezentowym szałem!