Idealny pierścionek zaręczynowy - jaki kamień wybrać?
Idealny pierścionek zaręczynowy – jaki kamień wybrać?
22 lutego, 2023
Miód wielokwiatowy – jakie ma właściwości, jak go stosować i gdzie kupić?
Miód wielokwiatowy – jakie ma właściwości, jak go stosować i gdzie kupić?
16 marca, 2023

Jak zaplanować efektywne wykorzystanie przestrzeni w szklarni ogrodowej?

Jak zaplanować efektywne wykorzystanie przestrzeni

Każdy posiadacz szklarni ogrodowej doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że to doskonały sposób na wcześniejsze zbiory warzyw oraz uprawę bardziej wymagających gatunków roślin. Jak powinna być zagospodarowana szklarnia ogrodowa, aby uprawa w niej była czystą przyjemnością?

Jak efektywnie zagospodarować przestrzeń w szklarni ogrodowej?

Szklarnia ogrodowa to świetna alternatywa dla osób, które nie przepadają za popularnymi w Polsce tunelami foliowymi lub tych, którzy mają dryg do majsterkowania. Nie tajemnicą jest, że wybudowanie takiego pomieszczenia jest droższe i bardziej czasochłonne niż ustawienie tunelu, jej zalety po części rekompensują poniesione koszty.
Doskonała szklarnia ogrodowa to taka, która jest wyposażona w stoły szklarniowe oraz półki, które w dużym stopniu ułatwiają pracę nad pielęgnacją roślin. Pozwalają one także na uprawę kwiatów doniczkowych oraz różnych roślin egzotycznych. Przeważnie jednak szklarnie zakłada się z zamiarem uprawy własnych ziół, krzewów oraz kwiatów, które wraz z polepszeniem się pogody, przesądzamy do ogrodu. Wraz z rozpoczęciem się marca można rozpocząć hodowanie rozsad warzywnych, takich jak: pora, selera, warzyw kapuścianych, karczochów, sałaty, bakłażanów, pomidorów oto. Wtedy to następuje doskonały czas na wysiew wiosennych ziół — rozmarynu, majeranku, lubczyku, szałwii, estragonu, bazylii, oregano oraz innych. Również jednoroczne kwiaty szybciej rozkwitną i na zewnątrz ogrodu, gdy wcześniej zostaną wysiane oraz podhodowane w szklarni ogrodowej. Z rosady hoduje się w naszym klimacie przeważnie floksy, szkarłaty, aksamitki, goździki ogrodowe, astry, begonie stałe kwitnące oraz mnóstwo innych gatunków.
Bez względu na to, jakie rośliny będą hodowane w naszej szklarni ogrodowej, nie można zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji i nawadnianiu.
Do upraw szklarniowych rekomendowane są indywidualne nawadniacze kropelkowe, które w sposób punktowy nawilżają ziemię pod rośliną. Są one zalecane zarówno do uprawy roślin doniczkowych, jak i warzyw

Szklarnia ogrodowa — wybór miejsca na działce

Tradycyjna szklarnia ogrodowa, która zaopatrzy nas w świeże i zdrowe warzywa, zioła oraz sadzonki kwiatów powinna znajdować się na działce, której przestrzeń jest większa niż 10-15 m2. Przy czym wielkość planowanej szklarni ogrodowej, to oczywiście sprawa indywidualna i trzeba ją dostosować do własnych potrzeb. Jeśli jednak ilość miejsca na działce jest ograniczona i ciężko wygospodarować na szklarnie nawet 10 metrów kwadratowych, warto zastanowić się nad niewielkim ogrodem przy domu.
Co więcej, szklarnię wolnostojącą sytuuje się tak, że jej dłuższa oś przebiega z kierunku wschodniego ku zachodowi. Warto pamiętać, że im więcej wolnej przestrzeni na działce, tym korzystniej można zagospodarować takim oszklonym pomieszczeniem.