Ekskluzywny prezent na 70 urodziny
28 czerwca, 2020
Dekoracje urodzinowe, aby impreza była jeszcze bardziej nastrojowa
2 sierpnia, 2020

Jak zapraszać gości na wesele, komunię i inne uroczystości?

Żadna uroczystość nie byłaby tak wyjątkowa, gdyby nie goście, którzy w niej uczestniczą i są świadkami ważnego dla nas dnia. Dotyczy to zarówno ślubów i wesel, jak i urodzin, komunii, chrztu i wielu innych imprez, do których zazwyczaj przygotowujemy się z wyprzedzeniem. Wiele mówi się o strojach, dekoracjach i poczęstunkach, ale z zaproszeniami? Jak i kiedy zapraszać gości?

Sztuka zapraszania gości na imprezy i uroczystości

Goście na uroczystościach stanowią bardzo ważną jak nie najważniejszą część każdego spotkania, niezależnie od sytuacji. Ślub, wesele, komunia, chrzest, urodziny czy rocznica, każde z nich zyskuje na znaczeniu, gdy wraz z nami, ten dzień będzie świętowało grono najbliższych nam osób – rodzina oraz znajomi. Aby mogli się oni pojawić na tak istotnej dla nas uroczystości, nie wystarczy tylko ich powiadomić i swoich planach, ale zgodnie z zasadą grzeczności, dobrze jest przesłać odpowiednie zaproszenia.

Jak napisać zaproszenie na wesele, komunię…

Formowanie zaproszeń dla wielu osób bywa problematyczne, zwłaszcza gdy chcemy je stworzyć samodzielnie, by w ten sposób były wyjątkowe, a goście mogli poczuć się wyróżnieni. Sposób na to, jak napisać zaproszenie doradza tekstowy.net, z którego artykułu można dowiedzieć się jak stworzyć naprawdę wyjątkową kartkę. W sieci nie brakuje także wielu innych propozycji i pomysłów, przy czym warto pamiętać o tym, by każde zaproszenie posiadało zestaw najważniejszych informacji. Innymi słowy, kto zaprasza, kogo, gdzie, z jakiej okazji, kiedy odbędzie się uroczystość i w jakich godzinach.

Oczywiście zaproszenia można też zakupić gotowe w całości lub z miejscami do wypełnienia. Wiele firm się tym zajmuje, oferując nierzadko ciekawy, zabawny albo nietypowy design.

Kiedy powinno się zapraszać gości?

Niezależnie do typu uroczystości, na którą się zaprasza, zawsze, absolutnie zawsze powinno się to robić z większym wyprzedzeniem. Chodzi przede wszystkim o to, by goście mieli czas na reakcję i ewentualne ustawienie swojego harmonogramu pod to wydarzenie lub zawiadomienie o tym, że z jakichś powodów nie będą mogli się pojawić. To także daje nam możliwość zareagowania w razie, gdyby nagle okazało się, że nie będzie mogło pojawić się więcej osób. Wówczas ma się szansę na wysłanie kolejnych zaproszeń dla osób na przykład z listy rezerwowej.

Jakie zaproszenie – pisemne czy ustne?

Najczęściej mamy tutaj do czynienia z zaproszeniami w formie pisemnej – listu lub kartki, którą wysyła się pocztą albo wręcza osobiście. Rzadziej zdarzają się zaproszenia przekazywane ustnie bezpośrednio czy przez telefon, z racji tego, że bardzo łatwo zapomnieć o treści rozmowy. Pisemne zaproszenie, gdzie czarno na białym jest ukazane kto kogo i na co zaprasza, jest zdecydowanie bardziej oficjalne. Dodatkowo w ten sposób daje się jasno do zrozumienia: „chcę, abyś/cie był/była/byli ze mną w tym wyjątkowym dniu”. Najlepiej w miarę możliwości zaproszenia najlepiej przekazywać osobiście, jednak jeżeli osoby, które chcielibyśmy widzieć, mieszkają daleko, wysłanie kartki pocztą jest jak najbardziej wskazane. Często mówi się też, że w takich przypadkach dobrze wcześniej uprzedzić daną osobę o zamiarze przesłania zaproszenia.