kwiatowe-winietki-slubne-ze-zloceniem-rubin-nr-1
Przegląd najpiękniejszych winietek na Twój ślub
11 października, 2022
Trendy weselne na koniec 2022 roku - co warto ubrać?
Trendy weselne na koniec 2022 roku – co warto ubrać?
24 października, 2022

Poznaj najlepsze zabawki dla 1,5-rocznego dziecka

Jeśli poszukujesz idealnej zabawki dla 1,5-rocznego dziecka, nie mogłeś lepiej trafić! Specjalnie z myślą o takich osobach jak Ty przygotowaliśmy miniporadnik, który pozwoli Ci wybrać najlepsze zabawki 18m+, które nie tylko zainteresują dziecko, sprawiając mu tym samym frajdę, ale także pozytywnie wpłyną na jego rozwój. Poznaj więc nasze propozycje oraz porady.

Jak zabawki 18 m+ wpływają na rozwój dziecka?

Półtoraroczne dziecko najczęściej samodzielnie porusza się już na własnych nogach oraz świetnie panuje nad swoimi ruchami, które z dnia na dzień stają się coraz pewniejsze. Dodatkowo ma ogromny głód poznawania świata za pomocą wszystkich zmysłów, dlatego też wszędzie go pełno, wszystkiego chce dotknąć lub spróbować. Zabawki dla 1,5-rocznego dziecka powinny w związku z tym z jednej strony być dopasowane do jego mobilności i zdolności związanych z rozwojem fizycznym, natomiast z drugiej zaspokajać ich naturalną ciekawość świata, pozwalając eksplorować go w bezpieczny sposób. Dzięki temu poprzez zabawę nimi będą wspierać dalszy rozwój malucha związany zarówno z dużą, jak i małą motoryką, a także umiejętnością mówienia oraz sferą emocjonalną.  

Jakie zabawki dla 1,5-rocznego dziecka wybrać?

Poszukując zabawki dla 18-miesięcznego dziecka, można wybrać klasyczne rozwiązania takie jak pluszaki, lalki czy samochodziki. Mając jednak na uwadze to, że po ich odpowiednim dobraniu mogą one służyć nie tylko do zabawy, ale także nauki nowych umiejętności, o wiele lepiej postawić na zabawki 18m+, które omawiamy poniżej.

Sensoryczne zabawki 18 m+

Pierwszą godną uwagi kategorią zabawek dla 1,5-rocznego dziecka są zabawki sensoryczne, które mają za zadanie wspierać rozwój procesów sensorycznych malucha, które kształtują się aż do 7 roku życia. Zabawki sensoryczne 18m+ stymulują więc maksymalnie trzy zmysły dziecka, wyróżniając się ciekawymi kształtami, kontrastowymi kolorami lub odmiennymi fakturami materiału, z jakiego zostały wykonane. Zaliczyć można do nich między innymi:

 • wszelkiego rodzaju maty sensoryczne,
 • sortery, 
 • miękkie klocki o różnorodnej fakturze na każdej ze ścianek,
 • piłki z wypustkami, 
 • piramidy i wieże do układania. 

Kreatywne zabawki na 18 miesięcy

Idealne zabawki dla 1,5-rocznego dziecka to także modele zaliczane do grupy kreatywnych. W ich przypadku pozytywnie wpływają one na rozwój kreatywności dziecka, a także małej motoryki, trenując chwyt maluszków podczas zabawy nimi. Kreatywne zabawki 18m+ to przede wszystkim wszelkiego rodzaju instrumenty muzyczne, a także:

 • zestawy kreatywne DIY, które zapewniają frajdę nie tylko maluchom, ale i rodzicom, 
 • zestawy klocków o określonej tematyce,
 • wszelkiego rodzaju masy plastyczne,
 • tablice magnetyczne, 
 • farbki, zwłaszcza przeznaczone do malowania dłońmi,
 • magnetyczne układanki lub puzzle o dużych elementach, które nie sprawiają problemów dzieciom w tym wieku. 

Edukacyjne zabawki dla 1,5-rocznego dziecka

Ostatnią z kategorii, którą warto się zainteresować, poszukując zabawki dla 1,5-rocznego dziecka, są wszelkiego rodzaju modele edukacyjne, które, jak sama ich nazwa wskazuje, mają na celu uczyć poprzez zabawę. Wśród nich znaleźć można więc nie tylko różnorodne książeczki, ale także interaktywne zabawki, uczące podstawowych słów zarówno w języku polskim, jak i obcym, oraz drewniane puzzle do nauki literek i cyferek. Zabawki edukacyjne idealne dla 18-miesięcznego dziecko to również wszelkiego rodzaju układanki, a także proste gry planszowe. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla 18-miesięcznego dziecka?

Skoro już wiadomo, jakie zabawki dla 1,5-rocznego dziecka będą najlepsze, warto także wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie, aby były nie tylko trwałe, ale i w pełni bezpieczne dla maluszków. Najlepiej więc wybierać modele certyfikowane, wykonywane z bezpiecznych materiałów oraz pozbawione małych elementów, które stwarzałyby ryzyko zadławienia się przez dziecko, takie jak zabawki na 18 miesięcy od Malulu – są one bowiem modelami produkowanymi przez renomowane marki cieszące się świetną opinią wśród rodziców. Dodatkowo w sklepie tym zabawki dla 1,5-rocznego dziecka zebrane są w jednej kategorii wyznaczonej ze względu na wiek, co znacznie ułatwia ich zakup. Ponadto kupując zabawki dla 1,5-rocznego dziecka, należy także zawsze sprawdzić ich oznaczenie, czy aby na pewno są one przeznaczone dla maluchów w tym wieku. Powinien się na nich znajdować symbol 18m+. 

Podsumowując, najlepsze zabawki dla 1,5-rocznego dziecka to takie, które nie tylko zapewnią im frajdę, ale także będą aktywnie wspierały ich rozwój i w pełni zaspokajały dziecięcą, ogromną ciekawość świata podczas zabawy nimi. Dlatego wymienić wśród nich można przede wszystkim sensoryczne, kreatywne, kontrastowe oraz edukacyjne zabawki, oznaczane za pomocą symbolu 18m+, który wskazuje, że są one odpowiednie dla dzieci właśnie w tym wieku lub nieco starszych.