Jak zorganizować idealne przyjęcie weselne?
25 lutego, 2019
Zdrowa żywność pomysłem na prezent
25 marca, 2019

Co chrzestna lub chrzestny może kupić dziecku na pierwsze urodziny? Podpowiedzi!

Pierwsze urodziny są wyjątkowe. Od tego dnia, życie młodego człowieka nie liczy się już w tygodniach, ani miesiącach, lecz w latach. Ten moment wymaga szczególnej oprawy – przyjęcia, na którym nie może zabraknąć rodziców chrzestnych i niecodziennych prezentów.

Jaki prezent na roczek dla dziewczynki od chrzestnej, albo dla chłopca od chrzestnego będzie najodpowiedniejszy?

Rola rodziców chrzestnych w życiu dziecka

Aby zrozumieć, dlaczego tak ważny jest prezent na roczek od chrzestnej i chrzestnego, warto zastanowić się nad ich rolą w życiu młodego człowieka. Mówiąc najkrócej i najprościej – chrzestni są jak „zapasowa” para rodziców. Co się z tym wiąże? Wprawdzie nie zastępują rodziców naturalnych i w żadnym razie nie powinni wkraczać w ich kompetencje, jednak zwykle czują się odpowiedzialni za rozwój chrześniaków.

Tę odpowiedzialność warto jest okazać odpowiednim prezentem – zwłaszcza na tak szczególną okazję, jaką są pierwsze urodziny dziecka.

Prezenty – pamiątki, czy to dobry wybór?

Największy dylemat powstaje przy wyborze – droga pamiątka, czy zabawka? Chrzestni często wybierają to pierwsze i często zdarza się, że prezenty, jakie dostają dzieci na pierwsze urodziny rzeczywiście stanowią pamiątkę na lata. W przypadku prezentów dla dziewczynek często jest to biżuteria, a za prezenty odpowiednie dla obojga płci, chrzestni uznają, obrazy, drogie książki, czasem sprzęt elektroniczny.

Czy wybór takich „dorosłych” prezentów jest słuszny? Wprawdzie pamiątka rzeczywiście zostanie, ale czy złote kolczyki, lub ekskluzywne wydanie Pana Tadeusza ucieszy dziecko w tym szczególnym dniu, albo wpłynie pozytywnie na jego rozwój?

Niekoniecznie.

Może prościej dać kopertę?

To rozwiązanie również jest dość często stosowane – zamiast prezentu koperta z zawartością, z której rodzice dziecka zrobią najwłaściwszy użytek. Jednym słowem – pójście na tak zwaną łatwiznę.

Rozwiązanie to ma swoje plusy, ponieważ rodzice dziecka rzeczywiście wiedzą najlepiej, co ucieszy ich pociechę, czy czego ona potrzebuje. Z takim prezentem jednak nie wypada wystąpić rodzicom chrzestnym. Jeśli chcą oni dopasować się do potrzeb chrześniaka, zawsze mogą podpytać rodziców, ale trafiony prezent na pierwsze urodziny, powinni kupić i wręczyć dziecku osobiście.

Zabawki wspierające rozwój dziecka

Rynek zabawek wspierających rozwój i edukację dzieci w każdym wieku, to ogromne możliwości wyboru idealnego prezentu dla dziecka na pierwsze urodziny. Przyjrzyjmy się dla przykładu tym propozycjom: https://zabawkaiwyprawka.pl/blog/prezent-na-roczek-od-chrzestnej.html. Z pozoru zwykłe zabawki, a jednak pobudzają wyobraźnię, nawiązują do ról społecznych, jakie dzieci będą kiedyś pełnić – jednym słowem wspierają prawidłowy rozwój maluszka.

Czyż nie taką rolę ma spełniać prezent od chrzestnych?

Skoro wiemy już, czego nie kupować dziecku na roczek, a także w którym kierunku skierować poszukiwania, czas na konkretne przykłady prezentów na pierwsze urodziny.

Idealny prezent na roczek od chrzestnej, czyli co warto kupić

Szczególne znaczenie ma prezent na roczek dla dziewczynki od chrzestnej, która obok mamy i babci, stanowi kobiecy wzorzec. Właśnie dlatego świetnym pomysłem jest prezent związany tematycznie z tradycyjną rolą kobiety, a jednocześnie wspierający rozwój dziewczynki – na przykład solidny wózek dziecięcy – zabawka, która może jednocześnie stanowić wsparcie w nauce chodzenia.

Świetnym dodatkiem do wózka, może być lalka z możliwością ubierania i rozbierania. Dziewczynka w ten sposób uczy się bardzo wcześnie, wykonywania tej jednej z najbardziej podstawowych czynności – ubierania się.

Idealnym prezentem od chrzestnej dla chłopca, będzie dla odmiany prezent neutralny – na przykład związany ze światem zwierząt. Kolekcja figurek przedstawiających zwierzęta gospodarskie, to świetna propozycja na wspólną zabawę z dzieckiem, które przy tej okazji uczy się od rodziców nazw zwierząt, czy rozpoznawania ich po odgłosach.

Prezenty od chrzestnego

Podobnie jak w przypadku dziewczynek chrzestna mama , tak dla chłopca chrzestny tata stanowi męski wzorzec. Dlatego stosowna będzie typowa, „męska” zabawka – na przykład jeździk w kształcie auta, jakim zachwycony będzie każdy mały chłopczyk.

Dobrym pomysłem są też zestawy typu „mały majsterkowicz” – oczywiście w formie dostosowanej do wieku.
Zestawy te świetnie wpierają rozwój małej motoryki u chłopca i mogą być świetną zabawką, przy której maluch będzie mógł spędzać czas z tatą.

Prezent chrzestnego dla dziewczynki może być neutralny, podobnie jak prezent chrzestnej dla chłopca. Doskonałą propozycją, może być interaktywny „laptop” uczący nazywania kształtów i pierwszych liter.

Cokolwiek wybierają dla roczniaków chrzestni, warto jest wybór skonsultować z rodzicami, choćby po to, by nie kupić maluszkowi czegoś, co już ma. Jeśli uznają, że stosowny oprócz zabawki będzie prezent – pamiątka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go dołączyli.