Flowerbox – oryginalny podarunek, który zachwyci każdą kobietę!
17 września, 2018
Pomysły na prezenty świąteczne dla nastolatki
26 października, 2018

Organizacja chrztu dziecka – co warto wiedzieć?

Organizacja chrzcin dziecka może być sporym wyzwaniem dla młodych rodziców. Chrzest wymaga wielu przygotowań – formalności w kościele, wynajęcie lokalu, zakup ubranka dla dziecka i dorosłych, zaproszenie gości, zarezerwowanie fotografa na sesję zdjęciową, itd. Jak zatem zaplanować chrzciny, aby wszystko udało się bezstresowo, a goście wspominali imprezę z uśmiechem?

Jak przygotować się i dziecko do chrztu?

Aby zorganizować chrzciny w kościele, trzeba przed zaplanowanym terminem wydarzenia, kilka tygodni wcześniej, zgłosić się do kancelarii parafialnej. Konieczne są wtedy przygotowanie i zabranie ze sobą kilku dokumentów, m.in. aktu małżeństwa zawartego między rodzicami, aktu urodzenia dziecka oraz zaświadczeń od rodziców chrzestnych dotyczących tego, że są wyznania rzymskokatolickiego. W niektórych parafiach istotne jest również uczestnictwo w naukach przed chrztem zarówno rodziców, jak i chrzestnych.

Podczas wizyty w kancelarii parafialnej ksiądz poinformuje także rodziców, kiedy i o której godzinie udzielany jest chrzest. W wielu parafiach chrzest odbywa się tylko w niektóre niedziele miesiąca – trzeba to wcześniej sprawdzić zanim zarezerwuje się salę na przyjęcie.

the-dew-the-priest-christening-38999.jpeg

Chrzest jest sakramentem świętym, zatem wydarzeniem duchowym w życiu każdego chrześcijanina. Ważne jest zatem, aby rodzice i chrzestni odbyli spowiedź. Zgodnie z nauką kościoła, chrzest święty powinien odbyć się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Planując termin chrzcin, warto więc wziąć pod uwagę wiek niemowlęcia. Z pewnością dwu- czy trzymiesięczne dziecko prześpi całą mszę w porównaniu z półrocznym maluchem, które może się kręcić i czasami marudzić. Jednak starsze niemowlę radzi sobie z nadmiarem bodźców, które są obecne zarówno w kościele, jak i na imprezie okolicznościowej.

Kolejnym krokiem jest wybór chrzestnych – powinny to być osoby godne zaufania i zainteresowane życiem naszego dziecka. Zazwyczaj chrzestnych wybiera się z najbliższej rodziny bądź spośród przyjaciół.

Jednym z etapów przygotowań do chrztu jest zakup stroju dla dziecka. Tradycja nakazuje, aby chrzczone niemowlę miało na sobie jasne ubranko – najlepiej białe – na znak czystości i niewinności. Natomiast ubranie dla rodziców powinno być eleganckie i odświętne.Chrzest to uroczystość kościelna, zatem nie wypada zakładać krótkiej sukienki czy spodenek.

Organizacja przyjęcia wybrać dom czy restauracje?

Gdy został już wybrany termin chrztu, można już zarezerwować lokal, w którym zostanie zorganizowane przyjęcie. Chyba że decydujemy się na organizację chrzcin w domu – wówczas trzeba będzie rozważyć, czy gotujemy na własną rękę, czy zamawiamy catering. Jeżeli planujemy zaprosić niewiele osób, np. tylko rodziców chrzestnych i dziadków dziecka, to warto wziąć pod uwagę organizację imprezy w domu. Z pewnością niemowlę lepiej będzie czuło się w „swoich” czterech ścianach. Jednak organizacja przyjęć chrzcielnych w domu nie zawsze jest taka prosta, bo zwykle rodzice nie mają nikogo do pomocy, zatem wszystkie obowiązki spływają na młodą mamę, która przecież na co dzień zajmuje się małym dzieckiem. Zgotowanie obiadu nawet dla kilku osób może być niełatwym zadaniem, bo maluch potrzebuje bliskości 24 godziny na dobę. Organizacja chrzcin w restauracji to dobre wyjście dla młodych rodziców – pozwala uniknąć stresu związanego z gotowaniem dla wielu osób. Co więcej, spokojni rodzice skupieni są tylko na dziecku, które tego dnia potrzebuje ich jeszcze bardziej niż zwykle.

Lokal i menu – na co warto zwrócić uwagę?

Jeżeli na chrzcie będzie wielu przyjezdnych gości, to warto rozważyć organizację przyjęcia w restauracji hotelowej – być może niektóre osoby będą musiały przenocować. Jeżeli wynajmujemy lokal w restauracji, to koniecznie sprawdźmy, jaka impreza odbywa się w salach obok. Gdyby było to wesele, to może być naprawdę głośno, bo zazwyczaj ściany w pomieszczeniach nie są odpowiednio wyciszone. A wtedy nie tylko rozmawia się niezbyt komfortowo, ale również zakłóca się sen dziecka, które z pewnością będzie potrzebowało drzemki podczas przyjęcia.

Organizacja imprezy okolicznościowej w lokalu wymaga przede wszystkim ustalenia menu. Wszystko oczywiście zależy od naszego budżetu i liczby gości. Koszty przyjęcia w lokalu są różne – w zależności od miasta i restauracji – minimum od 120 do 300 zł/osobę. Zazwyczaj w menu znajduje się obiad dwudaniowy i przystawki. Warto zorientować się, czy są to przystawki zimne, czy także gorące. Należy również zwrócić uwagę, czy ciasta i desery są w menu restauracji. Najprawdopodobniej konieczne będzie dodatkowe zamówienia tortu oraz zapłacenie za alkohol.

Fotograf – pamiątka dla dziecka na lata!

Aby chrzest dziecka został w pamięci na długie lata, warto wcześniej zarezerwować fotografa, który uwieczni pozytywne chwile na zdjęciach. W ofercie wielu fotografów są sesje kościelne, sesje domowe oraz sesje podczas imprezy okolicznościowej. Po latach, oglądając zdjęcia chrztu naszego dziecka, z przyjemnością powraca się do tamtego wydarzenia. Z pewnością fotografie wykonane przez członków rodziny nie oddadzą tylu emocji i mogą zaskoczyć gorszą jakością, dlatego nie ma sensu oszczędzać na wynajęciu profesjonalisty. Piękne zdjęcia chrztu dziecka to pamiątka na całe życie!

Organizacja chrzcin – komu zlecić?

Organizacja chrzcin przez firmę zewnętrzną jest dobrym pomysłem dla zabieganych i zapracowanych młodych rodziców, którzy pragną przyjęcia, zostającego w pamięci na dłużej. A gdy budżet domowy pozwala, najlepiej wynająć agencję eventową, która zajmie się wszystkim od „A” do „Z”. A rodzice ze spokojną głową będą mogli cieszyć się tym ważnym dniem w życiu ich dziecka. Agencja eventowa pomoże wybrać odpowiednie miejsce na przyjęcie i zadba o każdy detal imprezy rodzinnej. Wybór odpowiedniej sali, wybór menu i fotografa, zamówienie tortu oraz dodatkowe atrakcje na przyjęciu – to wszystko oferuje agencja z Krakowa CONFERE organizująca imprezy okolicznościowe.