Prezent dla chłopaka
15 września, 2016
Prezent na chrzciny
18 stycznia, 2017

Prezent na bierzmowanie

prezent-na-biezmowanie

Bierzmowanie jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu dorastającego chrześcijanina. Przyjęcie tego sakramentu jest jednoznaczne z udowodnieniem swojej dojrzałości w wierze i głoszeniu słowa Bożego. Coraz bardziej popularne staje się wynagradzanie stresu i odwagi dzieci, poprzez wręczanie przez rodziców prezentów na bierzmowanie. Jeżeli wasz syn lub córka przystępują do bierzmowania, warto byście zastanowili się, co podarować im z tej okazji. A opcji jest naprawdę bardzo dużo.

Pierwsze są z gatunku ?uniwersalnych? i sprawdzają się niezależnie od płci dziecka. Najbardziej popularną formą, podobnie jak w przypadku pierwszej komunii, jest wręczanie „koperty”. Dzieci bardzo cieszą się z posiadania własnych pieniędzy, a biorąc pod uwagę ich czas dorastania, z pewnością nie będą miały problemów ze spożytkowaniem otrzymanej kwoty. Oczywiście nie musi ona być zbyt duża i 100 złotych w zupełności wystarczy.

Doskonałym pomysłem jest również podarowanie młodemu człowiekowi prezentu okazjonalnego, czyli na przykład Pisma Świętego. Najlepiej sprawdzi się Biblia Tysiąclecia, która jest pięknie oprawiona i świetnie przetłumaczona. Jeżeli jednak nasza pociecha posiada już Biblię, trzeba pomyśleć nad czymś innym. Może to być różaniec, książeczka do nabożeństwa, czy złoty łańcuszek z krzyżykiem. Stosownym prezentem może być książka poświęcona życiu świętego, którego imię jako trzecie przybrało dziecko przystępując do bierzmowania. Jeżeli takowej nie znajdziemy wybierzmy na przykład publikację poświęconą życiu Jana Pawła II, jedynego polskiego papieża w dziejach Kościoła.

Tym, którzy planują przeznaczyć nieco więcej na zakup prezentu z okazji bierzmowania proponujemy sięgnąć po najnowsze zdobycze technologiczne. Choć nie wszyscy dziadkowie i rodzice wiedzą, czym się różni smartfon od iPoda, to z punktu widzenia młodszych pokoleń urządzenia te nie są żadną ekstrawagancją, a zwyczajnym sprzętem użytku codziennego. Nastolatki chętnie słuchające muzyki ucieszą się zapewne z iPoda, którego w prostej wersji zakupimy już za 250 złotych. Inną możliwością jest prezent w postaci tabletu ? najtańsze zaczynają się od 400 zł, smartfona ? to z kolei wydatek przynajmniej 300 złotych lub konsoli do gier za co najmniej 500 złotych. Zarówno dla dziewczyny, jak i chłopca, dobrym prezentem powinien okazać się aparat cyfrowy. Oczywiście nie mówimy tutaj o profesjonalnym sprzęcie z niebywałym przybliżeniem i wieloma opcjami. Tani aparat rzędu 200-300 złotych powinien wystarczyć na początek przygody z fotografią.

Jeżeli nie przypadły nam do gustu powyższe pomysły, musimy po prostu dopasować drobiazg do płci lub pomyśleć nad zainteresowaniami dziecka.

Chłopcy często interesują się sportem, więc dobrym prezentem na bierzmowanie może być piłka, koszulka ulubionego piłkarza (te niestety wyszły już nieco z mody) czy też nowe buty do grania. Fan aktywnego spędzania czasu ucieszy się z łyżwo-rolek, hulajnogi czy łyżew, a maniak komputerowy nie pogardzi grą komputerową.

Z dziewczynami jest właściwie podobnie, jednak te częściej niż chłopcy znajdują idoli w gwiazdach filmowych czy muzycznych, aniżeli sportowych. Warto więc pomyśleć nad filmem czy albumem ulubionego wykonawcy ? o ile oczywiście córka takowego nie posiada już w swojej kolekcji. Warto pomyśleć również nad niedrogą biżuterią, np. srebrną. Młode dziewczyny uwielbiają błyskotki i wszelkiego rodzaju dodatki poprawiające urodę, więc z pewnością takowymi nie pogardzą.

Jeśli chodzi o dostosowywanie prezentów do hobby, inicjatywa należy do nas. Można zaszczepić w dziecku jakąś nową pasję, np. odparowując zestaw malarski, lub buty do górskich wędrówek. Grunt to wyobraźnia rodziców ? wszak prezent może być nie tylko znakomitą okazją na poprawę nastroju pociechy, ale również może zwiększyć jej umiejętności.

Wiek dorastania, kiedy dziecko przyjmuje sakrament bierzmowania, często nie jest łatwy dla rodzica. Musimy więc wpajać synowi lub córce pozamaterialne wartości, które powinny być propagowane wśród nastolatków. Kupowanie drogich prezentów jest więc dyskusyjne, choć oczywiście nie zabronione. Liczy się przede wszystkim pamięć, a także kreatywność w wyborze. Nawet najmniejsza drobnostka może bardzo ucieszyć dziecko.