prezent-na-biezmowanie
Prezent na bierzmowanie
11 listopada, 2016
Prezent na walentynki
5 lutego, 2017

Prezent na chrzciny

Dostałeś zaproszenie na chrzciny? Z pewnością zaczniesz więc zastanawiać się nad tym, jaki będzie najwłaściwszy prezent dla maleństwa z okazji chrztu. Niestety, decyzja nie należy do łatwych, tym bardziej, że główny bohater uroczystości prawdopodobnie nie ma jeszcze żadnych określonych preferencji co do rodzaju prezentu.

Pamiątki chrztu świętego

Najbardziej popularne są sentymentalne prezenty o charakterze pamiątkowym, które zachowają się nawet do czasów, gdy dziecko już dorośnie. Mogą to więc być różne przedmioty z wygrawerowaną datą chrzcin. W tej kategorii prym wiodą srebrne łyżeczki lub metalowe grzechotki, gdzie na przykład można przechować pierwszy zgubiony przez dziecko ząb, lub pierwszy ścięty pukiel włosów.

Równie uniwersalnymi i trwałymi podarunkami są obrazki świętych oraz okazyjne książeczki z pięknymi sentencjami, z życzeniami i podpisami obdarowujących.

Wielu gości decyduje się także na pamiątkowe podarunki jak album fotograficzny czy posrebrzane ramki na zdjęcie z wygrawerowanym imieniem dziecka.

Tradycyjny krzyżyk

Obojętnie czy wybieramy się na chrzcimy do dziewczynki, czy chłopca, bardzo odpowiednim prezentem będzie srebrna lub złota biżuteria. Najczęściej wybierane są wisiorki w postaci krzyża, co ma podkreślać niezwykły charakter pierwszego w życiu sakramentu i symbolizować oddanie dziecka pod opiekę Chrystusa. Taktowny będzie także zakup medalika z postacią świętej lub świętego. Najlepiej jeśli będzie to święty, którego imię zostało nadane dziecku w czasie chrztu.

Prezent na chrzciny, ale dla rodziców

Tak się składa, że prezenty przyniesione przez gości są bardziej przydatne rodzicom, niż co najwyżej kilkumiesięcznemu bobasowi. Rodzice nowo-ochrzczonego dziecka, cieszą się zazwyczaj z podarunków przydatnych w życiu codziennym.

Chętnie widziane są wszelkiego rodzaju zabawki, które jak zapewnia producent wpłyną pozytywnie na rozwój dziecka. Może to być chociażby grająca karuzela na łóżeczko.

Czasami jednak warto wybrać bardziej praktyczny prezent. Rodzice z pewnością nie pogardzą turystycznym  kojcem dla malucha. Hitem są także elektroniczne nianie, które potrafią zdecydowanie ułatwić życie, jeśli dziecko śpi w innym pokoju niż akurat przebywają rodzice.

Popularne wśród prezentów na chrzciny się zawsze ubranka znanych marek. Tutaj warto pamiętać o tym, aby kupować większe rozmiary, by nie okazało się, że dziecko zbyt szybko z nich wyrośnie.

Uniwersalna koperta

Najczęściej jednak goście zaproszeni na ceremonię chrztu i przyjęcie dają pieniędze w kopercie. Ta forma obdarowania maleństwa jest bardzo popularna w szczególności wśród rodziców chrzestnych. Nie muszą martwić się nad tym, że ich podarunek będzie nieodpowiedni. Z drugiej strony to doskonałe odciążenie dla świeżo upieczonych rodziców, którzy na tym etapie narodzin i opieki nad niemowlęciem mają zazwyczaj całą masę różnorodnych wydatków, w związku z czym ucieszy ich z pewnością dodatkowy zastrzyk gotówki. Co więcej niektórzy rodzice oczekują, że chrzestny i chrzestna zwyczajowo wręczą kilkaset złotych jako prezent na chrzciny.

Obligacje skarbowe na 10 lat

Niektórzy rodzice uważają, że pieniądze z chrzcin powinny trafić do dziecka w momencie, gdy będzie ono już mogło dokonać świadomego wyboru prezentu. Jeżeli podzielamy ten skądinąd słuszny pogląd, to niezłym pomysłem na prezent będzie zakup 10-letnich obligacji skarbowych. Produkt ten cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem Polaków, którzy chcą odłożyć pieniądze na dłuższy okres czasu i jednocześnie uniknąć ryzyka inflacji. Obligacje skarbowe 10-letnie można zakupić chociażby w PKO BP, a jedna sztuka kosztuje obecnie 100 złotych. Zgodnie z prawem, mogą one być nabywane przez rodziców na rzecz osób małoletnich. Poziom oprocentowania obligacji jest zmienny, liczony wg wzoru marża plus uaktualniana stawka WIBOR.